ikona_recepcja-01 ikona_recepcja-02
Rynek Główny w Krakowie
2019-08-02 11:03:00

Poznaj historię miasta, zwiedzaj najciekawsze miejsca i odpocznij w klimatycznych restauracjach.

Rynek Główny w Krakowie

Główny Rynek starego miasta jest jednym z bardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Krakowa. Leży u zbiegu 11 ulic a jego powierzchnia ma wymiary 200 x 200 m dzięki czemu jest jednym z największych rynków w Europie. Praktycznie wszystkie kamienice okalające płytę Rynku Głównego to kilkusetletnie budowle zabytkowe.  

 

Pierwsze wzmianki na temat Rynku Głównego sięgają XIII wieku kiedy to w samym jego centrum zostały wybudowane sukiennice, czyli najstarsza hala targowa z mnóstwem kramów w których sprzedawane było sukno – stąd też pochodzi nazwa. Kramy – zwane potem bogatymi – stały się odrębną zabudowa wokół murowanych sukiennic. Rozrastały się a finalnie zostały rozebrane dopiero na początku XX wieku.

 

Tak jak w przeszłości tak i teraz Sukiennice pełnią funkcje handlowe, z tą jednak różnicą że dziś zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści niemal z całego świata których mnogość języków przeplata się z uśmiechami na ich twarzach. 

apartamenty kraków apartamenty stare miasto kraków

Obecnie dookoła Sukiennic porozstawiane są urokliwe stoiska kwiaciarek, u których można kupić pięknie pachnące kwiaty. Tuż obok Sukiennic znajduje się wieża Ratuszowa będąca pozostałością po budynku krakowskiego ratusza wybudowanego w XIII wieku, który od średniowiecza do XIX wieku był siedzibą władz miejskich. Najważniejszą salą ówczesnego ratuszu była tzw. Izba Pańska (sala obrad i zarazem sądowa), której bogaty wystrój miał świadczyć o wielkiej  powadze krakowskiego magistratu. Dla równowagi i przestrogi w podziemiach ratusza mieściło się więzienie, połączone z izbą tortur. Wieża ma wysokość 70 m i jest udostępniona dla turystów. Eksponowane są w niej pamiątki związane z historią Krakowa a na samym jej szycie znajduję się punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę Rynku. 

 

Warto też wspomnieć o pomniku Adama Mickiewicza, którego odsłonięcia dokonano 26 czerwca 1898 roku w obecności córki i syna poety, w setną rocznicę urodzin wieszcza. Pomnik, o wysokości 10 m, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Ciekawostką jest to, że Mickiewicz nigdy nie był w Krakowie, ale zapewniono mu pomnik i spoczynek w wawelskiej katedrze. Z pomnikiem wiąże się również sporo imprez kulturalnych. W grudniu przed corocznym konkursem rzesze szopkarzy wystawia swoje dzieła jakim jest symbol świąt Bożego Narodzenia, przedstawiające wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa licząc na wygraną. Maturzyści natomiast aby zapewnić sobie zdanie matury, po studniówce powinni okrążyć pomnik, skacząc na jednej nodze. 

 

W urbanistykę Rynku Głównego wpisuję się również Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywany Kościołem Mariackim jeden z największych i najważniejszy, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa. Przepiękny obiekt sakralny w samym sercu Krakowa z najcenniejszym skarbem architektury gotyckiej Ołtarzem Wita Stwosza. Całość Rynku okraszona jest dziesiątkami knajp i restauracji wabiących gości z całego świata niepowtarzalnym klimatem i zabawą. Przekonaj się sam!

 

Odkryj Kraków!
Zarezerwuj swój apartament już teraz!

noclegi kraków stare miasto