ikona_recepcja-01 ikona_recepcja-02
Kraków Miasto Festiwali
2019-08-02 12:21:45

Kraków Miasto Festiwali

Kraków poza bogatym zapleczem atrakcji turystycznych jest również miastem festiwali. Rokrocznie na terenie grodu Kraka odbywają się setki imprez, w tym także o znaczeniu międzynarodowym. Imprezy te, to w większości przedsięwzięcia nieszablonowe, cieszą się ogromną popularnością wśród samych mieszkańców jak i turystów. Często promujące młodych, niezależnych twórców, uznanych wielkoformatowych artystów, miasto czy rozwój wiedzy.

 

Do cieszących się niezwykłą popularnością w kraju i Europie należą przede wszystkim te z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury. Każdego miesiąca a nawet tygodnia możemy zgłębić jakiś kulturowy event. Każdy znajdzie coś dla siebie i doprawdy trudno byłoby wymienić je wszystkie. Warto wymienić te najważniejsze: Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”Krakowskie Miniatury Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Unsound Festiwal, Festiwal Muzyki Polskiej, Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Festiwal Audio Art czy Theatrum Musicum, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego, Festiwal Muzyki Filmowej - obecnie największy i najwyżej ceniony festiwal tego gatunku muzyki na świecie czy Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom.

festiwale w krakowie festiwale w krakowie

Na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Krakowa, w tym szczególnie festiwali, wielki wpływ miało oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena Kraków i centrum konferencyjno-kongresowego ICE. Tauron Arena maksymalnie może pomieścić naraz 20 400 tys. widzów, którzy mogli uczestniczyć do tej pory w koncertach takich gwiazd jak m. in. Queen, Sting, Hans Zimmer,Mariah Carey, Bruno Mars, Ennio Moricone, Aerosmith, Justin Bieber, Paul McCartney, Scorpions, Metallica, Maroon 5, Lenny Kravitz, Iron Maiden, Slash, Elton John, Andrea Bocelli i wielu innych światowych oraz polskich gwiazd.  Arena przez 5 lat gościła ponad 1,5 miliona widzów, mających okazję obejrzenia na żywo kilkudziesięciu zawodów sportowych (  od meczy hokeja, przez Mistrzostwa Świata Karate, MŚ w Moto Crossie aż po piłkę ręczną i siatkową) , pokazów cyrkowych, musicali, wydarzeń kulturowych itp. Zaś w ICE- centrum konferencyjnym dysponującym  największą salą audytoryjną w tej części Polski, w której wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, mogącej pomieścić naraz ok. 2 tys. osób.odbywają się wielkie gale kulturowo rozrywkowe a także rozmaite szkolenia, sympozja, konferencje ze wszystkich dziedzin nauki. 

atlas arena kalendarz wydarzeń

Ogromną popularnością cieszą się również nocne imprezy w Krakowie, których też nie brakuje, a w których warto uczestniczyć, to m. in.: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Muzyki, Noc Jazzu, Cracovia Sacra, Noc Poezji. Odbywają się one tak w zaciszu muzealnych sal, jak i na scenach teatralnych, w plenerach, barkach na wodzie. 

 

Prócz kilkudziesięciu imprez teatralnych, muzycznych i filmowych, Kraków jest również gospodarzem najważniejszych festiwali literackich w Polsce, które zapracowały na swoją markę: Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Conrada. Do Krakowa rokrocznie przyjeżdżają wybitni twórcy: pisarze, poeci, reportażyści. Festiwale te stały się symbolem międzynarodowego święta literatury. Spotkaniom z autorami towarzyszą konferencje naukowe, debaty, koncerty, spotkania z tłumaczami, i wydawcami. Równolegle z Festiwalem Conrada odbywają się w Krakowie największe w Polsce Targi Książki.

Przeżyj to sam! Odkryj Kraków!
Zarezerwuj swój apartament już teraz!

noclegi kraków stare miasto