ikona_recepcja-01 ikona_recepcja-02
Zamek Królewski na Wawelu
2019-09-25 14:32:17

Opisany na tysiące możliwych sposobów, uwieczniony na milionach zdjęć oraz filmów, obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

Zamek Królewski na Wawelu

Nieprzerwalnie od wieków zachwyca. Miejsce polskiej dumy i tożsamości, miejsce posiadające duszę oraz historię, które gdyby mogło przemówić snuło by wspaniałe historie i opowieści. 

 

Potężna fortyfikacja jaką jest Zamek Królewski umieszczona na wapiennym wzgórzu o charakterze obronno-rezydencyjnym znajdująca się nieopodal zakola Wisły. 

 

Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Ma powierzchnię 7040 m² z 71 salami wystawowymi  oraz zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. Wśród wielu zabytków, w zbiorach muzeum można zobaczyć liczne obrazy przedstawiające królów Polski, kolekcje renesansowych włoskich mebli czy 30 słynnych głów wawelskich umieszczonych w kasetonowym suficie wykonanym w roku 1540. 

 

zamek królewski na wawelu zamek królewski na wawelu

W Skarbcu eksponowane są wyroby złotnicze, z kości słoniowej i bursztynu, a także Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich, miecz króla Zygmunta Starego, zbroje, szyszaki, buławy oraz armaty. Na przestrzeni wieków, zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk powodowały, że obiekt był wielokrotnie odbudowywany w nowych stylach architektonicznych. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się również Katedra Wawelska - miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani są w niej królowie od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego, członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie: m.in. Józef Poniatowski, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Tadeusz Kościuszko wieszcze narodu: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, a także krakowscy biskupi począwszy od św. Stanisława, a także prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią.

 

U podnóża wzgórza wawelskiego znajduję się jaskinia zwana smoczą Jamą będąca kryjówką mitycznego Smoka Wawelskiego będącego postrachem ludu Kraka, założyciela Krakowa. Autorem legendy, będącej najstarszym zapisem o smoku wawelskim był znany biskup krakowski, autor Kroniki polskiej – Wincenty Kadłubek. 

 

Przed wejściem do jamy znajduje się umieszona na głazie figura odlana z brązu przedstawiającego ów smoka, który regularnie co 3 minuty zieje ogniem, prawdziwym ogniem.

 

Wokół ciągną się spacerowe alejki - bulwary wiślane, będące miejscem licznych festynów, zabawa, festiwali a także tras spacerowych i rowerowych. Przekonaj się sam o uroku tego miejsca! 

 

Eksploruj Kraków! Zarezerwuj swój apartament teraz!

apartamenty-w-krakowie